• 72°

Lady Eagles sweep Monroe, Pike Liberal

The Fort Dale Academy Lady Eagles cruised to a 7-0 win over Monroe Academy Tuesday at the Greenville YMCA.

The victory marked the second shutout in a week for the Lady Eagles, who scored a 7-0 win at home over Pike Liberal Arts School on March 10.

The FDA Eagles defeated PLAS 4-3, but fell to Monroe 7-0.

Match results were as follows:

 

Lady Eagles vs. Monroe

 

Singles

No. 1 seed:  Ashton Scott defeated Courtney Owens 6-1, 6-1

No. 2 seed:  Marion Lightfoot defeated Ali Dees 6-2, 6-2

No. 3 seed:  Mary Claire Carlton defeated Madison Hudson 6-0, 6-0

No. 4 seed:  Madison Ann Gaston defeated Taylor Barnes 6-0, 6-0

No. 5 seed:  Jennifer Grace Arnold defeated Anna Catherine Strom 7-6 (7-4), 6-2

No. 6 seed:  Sarah Elizabeth Owens defeated Colby McKenzie 8-2

No. 7 seed:  Victoria Son lost to Kathryn Wiggins 1-8

 

Doubles

No. 1 team: Ashton Scott and Madison Ann Gaston defeated Courtney Owens and Ali Dees 6-2, 7-5

No. 2 team:  Marion Lightfoot and Mary Claire Carlton def. Madison Hudson and Taylor Barnes 6-1, 6-0

 

Lady Eagles vs. PLAS

 

Singles

No. 1 seed:  Ashton Scott defeated Cat Crowe 8-0

No. 2 seed:  Marion Lightfoot defeated Anna May 8-0

No. 3 seed:  Mary Claire Carlton defeated Hollis Floyd 8-0

No. 4 seed:  Madison Ann Gaston defeated Emma Stickland 8-0

No. 5 seed:  Jennifer Grace Arnold defeated Eden Hipps 8-1

No. 6 seed:  Sarah Elizabeth Owens defeated Hannah Helms 8-1

No. 7 seed:  Victoria Son defeated Ivy Clark 8-4 and Jensen Garrett 8-2

 

Doubles

No. 1 team: Ashton Scott and Madison Ann Gaston defeated Cat Crowe and Anna May 8-1

No. 2 team:  Marion Lightfoot and Mary Claire Carlton defeated Hollis Floyd and Emma Strickland 8-0

 

 

 

Eagles vs. Monroe

 

Singles

No. 1 seed:  Hunter Craig lost to Will Eddins 2-6, 1-6

No. 2 seed:  William Sherling lost to Jack Estes 0-6, 1-6

No. 3 seed:  Stephen Hartley lost to William Bond 1-6, 4-6

No. 4 seed:  Mason Keen lost to Christian Ackerman 1-6, 1-6

No. 5 seed:  Andy Seo lost to Beeland Stallworth 0-6, 0-6

 

Doubles

No. 1 team:  Hunter Craig and Mason Keen lost to Will Eddins and Jack Estes 0-6, 1-6

No. 2 team:  William Sherling and Stephen Hartley lost to William Bond and Christian Ackerman 0-6, 1-6

 

Eagles vs. PLAS

 

Singles

No. 1 seed:  Hunter Craig won by forfeit from John David Cox

No. 2 seed:  William Sherling lost to Jeffrey Saunders 1-8

No. 3 seed:  Stephen Hartley defeated Tristen McQuagge 8-1

No. 4 seed:  Mason Keen defeated Cade Thomas 8-4

No. 5 seed:  Andy Seo lost to Zac Dean 0-8

 

Doubles

No. 1 team:  Hunter Craig and Mason Keen defeated Zac Dean and Jeffrey Saunders 9-8 (7-5)

No. 2 team:  William Sherling and Stephen Hartley lost to Tristen McQuagge and Cade Thomas 4-8

 

 

Note:  For match scoring purposes, the top five singles and top two doubles matches are the only matches that apply.